Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Sanacja przeznaczona jest zazwyczaj dla przedsiębiorców z zaawansowanym stanem niewypłacalności.
Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem pomiędzy wierzycielami i dłużnikiem. Dłużnik przedstawia plan restrukturyzacji swojego przedsiębiorstwa oraz propozycje układowe dotyczące jego zobowiązań. Propozycje te poddawane są głosowaniu na zgromadzeniu wierzycieli. Restrukturyzacja zobowiązań polega w szczególności na częściowe umorzeniu zobowiązań, rozłożeniu na raty, odroczeniu terminu płatności, czy konwersji wierzytelności na udziały lub akcje.
Zadaniem postępowania restrukturyzacyjnego jest zaspokojenie wierzycieli przy jednoczesnym zachowaniu prze przedsiębiorstwa dłużnika. Warto w tym miejscu wskazać, że zaspokojenie wierzycieli odbywa się w wyższym stopniu niż w postępowaniu upadłościowym. Zawarcie układu powinno być zatem również w interesie wierzycieli.